KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvareller 5005124
*
nr 500 5124
Akvareller
2 st. F. Lindström, Stockholmsmotiv, c:a 15x22
Utrop:
300 kr
Såld:
1.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 december 2007
kl 17:59:35
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/12 09:00:09
1
350 kr
5/12 10:17:26
1
500 kr
9/12 21:53:53
2
350 kr
10/12 13:52:21
3
1.100 kr
10/12 15:37:35
1
650 kr
10/12 15:51:35
4
1.500 kr
10/12 16:37:38
3
1.400 kr
10/12 16:39:46
3
Vinnande bud
- Tema
- Läs mer...
Karl Lindström (1865-1936)
Porslinsmålare och keramiker. En av Rörstrands främsta konstnärliga medarbetare vid förra sekelskiftet. Anställd från 1878-1931.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller lindström motiv från stockholm stockholm stockholmsmotiv svensk sverige vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:01
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:06
-
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:02
-
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:25
*
Akvareller
nr 500 5124
Akvareller
2 st. F. Lindström, Stockholmsmotiv, c:a 15x22
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 1.600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 10 december 2007 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
4/12 09:00:09 | 1 | 350 kr |
5/12 10:17:26 | 1 | 500 kr |
9/12 21:53:53 | 2 | 350 kr |
10/12 13:52:21 | 3 | 1.100 kr |
10/12 15:37:35 | 1 | 650 kr |
10/12 15:51:35 | 4 | 1.500 kr |
10/12 16:37:38 | 3 | 1.400 kr |
10/12 16:39:46 | 3 | Vinnande bud |
- Tema
- Läs mer...
Karl Lindström (1865-1936)
Porslinsmålare och keramiker. En av Rörstrands främsta konstnärliga medarbetare vid förra sekelskiftet. Anställd från 1878-1931.
Porslinsmålare och keramiker. En av Rörstrands främsta konstnärliga medarbetare vid förra sekelskiftet. Anställd från 1878-1931.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller lindström motiv från stockholm stockholm stockholmsmotiv svensk sverige vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:01 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:06 -
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:02 -
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:06 -
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:25